034-32467006
کرمان خیابان بهشتی نبش کوچه5

JAVA SCRIPT

 

زبان برنامه نویسی JAVA SCRIPT چیست؟

_ می توان گفت که زبان جاوا اسکریپت(Java Script) محبوبترین و پرکاربردترین زبان برنامه نویسی و یا بهتر بگوییم زبان اسکریپت نویسی شناخته شده در دنیای وب است. درخلال طراحی سایت گاهی شما نیاز پیدا می کنید اتفاق خاصی در صفحه رخ بدهد و یا محاسباتی انجام شده و در نتیجه آن تغییراتی در صفحه صورت بگیرد. آشنایی با زبان اسکریپتی جاوا اسکریپت و یا به اختصار Js، شما را در تسهیل و انجام اینگونه انتظارات یاری می کند.
_ جاوااسکریپت زبان برنامه‌نویسی اسکریپت مبتنی بر اشیاء است که توسط NetScape تولید شده‌است. جاوااسکریپت، یک زبان برنامه‌نویس شیءگرا و سطح بالا است که بر اساس استاندارد ECMA-262 Edition 3 نوشته شده‌است.
_ جاوا اسکریپت مانند تمام زبان های اسکریپتی حاوی دستورات و امکاناتی hست که تعاملاتی را در سایت فراهم می آورد و در جهت داینامیک کردن صفحات وب استفاده می شود و مانند سایر زبان های اسکریپتی در واقع کوچک شده ی زبان برنامه نویسی مادر است و تعدادی از دستورات و امکانات برنامه نویسی در زبان مادر از اینگونه زبان ها حذف شده است، چرا که در حقیقت زبان های اسکریپتی برای استفاده در شبکه نوشته می شوند و باید کمترین زمان اجرا و پیچیدگی را داشته باشند.
_ دستورات جاوا اسکریپت در داخل صفحه و اکثرا در سمت کلاینت اجرا می شوند و با محتویات خود صفحه Load میگردند. در نتیجه باید از قوانین مطرح شده تبعیت کنند و حتی الامکان سبک و سریع باشند.
علیرغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، اگر چه ساختار این زبان به ++C و جاوا شباهت دارد؛ که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌است. از همین رو دستورهای متداول مانند if, for, try..catch ,”while” و… در این زبان هم یافت می‌گردند.

 

توانایی های جاوا اسکریپت:
امکان تغییر در متون نمایش داده شده در مرورگر، امکان تغییر رنگها، رنگ پس زمینه و موقعیت قرار گیری المانهای استفاده شده در طراحی وب سایت، تغییر در مشخصه های المانها و CSS آنها، متحرک سازی، انیمیشن و پویا نمایی، تعامل با کاربر و از طریق المانهای ورودی نظیر TEXTBOX ها، RADIOBUTTON ها، TEXTAREA و غیره، عکس العمل نشان دادن به واکنش های کاربران نظیر تغییر عکسها با حرکت موس روی آنها، نمایش اخطار و یا پیام به کاربران، انجام محاسبات ریاضی، ساخت و تولید کد HTML بصورت پویا و برحسب شرایط مورد نیاز، منوهای جالب همراه با انیمیشن، جمع آوری اطلاعات کاربران از سایت و آمارگیری و …

 

دلایل قانع کننده برای یادگیری جاوا اسکریپت

_یکی از دلایل اصلی یادگیری جاوا اسکریپت سادگی و همچنین پرکاربرد بودن آن است.این زبان بر روی پلتفرم‌ها و دستگاه‌های زیادی قابل استفاده است.

_جاوااسکریپت پراستفاده‌ترین زبان در محیط وب است؛ این بدین معنا است که توسط تمامی مرورگرهای مدرن پشتیبانی می‌شود و به همین دلیل هم شما به راحتی و بدون نیاز به ادیتورهای پیشرفته و تنظیمات محیط توسعهٔ نرم‌افزار، می‌توانید هرچه می‌خواهید بنویسید

_از دلایل دیگر محبوبیت این زبان هم میتوان به زمینه کاری و موقعیت های شغلی فراوان آن اشاره کرد.

_این زبان، محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در جهان است و بیشتر دولوپرها با آن آشنایی دارند.دلیل این موضوع این است در زمانی که مرورگرها محبوبیت امروز خود را نداشتند، جاوااسکریپت جای پای خود را در توسعۀ مرورگرها محکم کرد.

_به این دلیل که جاوا اسکریپت یکی از پرطرفدارترین موضوعات حوزۀ تکنولوژی است و در حال حاضر نیاز روزافزون بازار کار به این زبان احساس می‌گردد، فضای کاری خوبی برای توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت به‌وجود آمده است.

 

 


 

جستجو

آمار بازدید

  • 30
  • 13
  • 1,841
  • 7,277
  • 116,429
  • 666,439

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و برای استفاده از منابع غیر تجاری بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد ایلیا می باشد