034-32467006
کرمان خیابان بهشتی نبش کوچه5

GIS

 

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM) یا GIS، سیستمی برای مدیریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات مکانی بوده که قابلیت جمع آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی (مکانی) را داراست. برای اینکه یک سیستم اطلاعات مکانی مفید واقع گردد باید قادر به دریافت و تولید اطلاعات به صورت موثر باشد توابع ورودی و خروجی داده ها، مفاهیمی هستند که توسط آنها یک GIS با جهان خارج ارتباط برقرار می کند.
هدف نهایی یک سیستم اطلاعات مکانی یا GIS، پشتیبانی جهت تصمیم گیری های پایه گذاری شده بر اساس داده های مکانی می باشد و عملکرد اساسی آن بدست آوردن اطلاعاتی است که از ترکیب لایه های متفاوت داده ها با روشهای مختلف و با دیدگاه های گوناگون بدست می آید.
هدف فوق از طریق فعالیتهایی نظیر جستجو (SERCH) ترکیب و تلفیق (ORGANIZATION) تجسم یا به تصویر در آوردن (MONITORING) ترکیب و تلفیق (INTEGRATION) تجزیه و تحلیل (ANALYSES) پیش بینی (PREDICTION) که بر روی داده های مکانی انجام می گیرد صورت می پذیرد.

«سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی مجموعه‌ای از سخت‌افزار، نرم‌افزار، داده‌های جغرافیایی و منابع انسانی است که به منظور کسب، ذخیره، به‌روزرسانی، به‌کارگیری، تحلیل و نمایش کلیه اشکال اطلاعات مرجع جغرافیایی طراحی می‌شود.»

یک سیستم GIS، اصولا شش فعالیت اصلی زیر را دارد:

_ ورود اطلاعات
_ دستکاری و ویرایش اطلاعات
_ مدیریت اطلاعات
_ پرسش و پاسخ و تجزیه و تحلیل اطلاعات
_ تجزیه و تحلیل همپوشانی اطلاعات
_ نمایش اطلاعات

کاربرد سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• جغرافیا

 نقشه‌کشی و نقشه‌برداری

 مهندسی معدن مسائل اکتشاف معادن، تهیه نقشه و مدل از ذخایر معدنی و محاسبات آن و…

 منابع طبیعی

 سنجش از دور

 هواشناسی

 محیط زیست

 مخابرات

 شهرسازی

 کشاورزی دقیق

زمین‌شناسی

 

 

 

 

جستجو

آمار بازدید

  • 14
  • 4
  • 1,825
  • 7,261
  • 116,413
  • 666,423

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و برای استفاده از منابع غیر تجاری بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد ایلیا می باشد