034-32467006
کرمان خیابان بهشتی نبش کوچه5

تلرانس گذاري و ابعاد گذاري هندسي (Gd&T) با نرم افزار SOLIDWORKS

تلرانس گذاري و ابعاد گذاري هندسي (Gd&T)

 

با نرم افزار SOLIDWORKS

 

 

 

Gd&T و تاریخچه­ ی آن:

در طول جنگ دوم جهانی، ایالات متحده­ قطعات بسیاری را تولید می ­نمود و این قطعات برای استفاده به سایر نقاط درگیر جنگ ارسال می­ شد.

علی­رغم تولید قطعات مطابق با تعاریف انجام شده، اغلبشان غیر قابل استفاده بودند. بعداز اتمام جنگ کمیته ه­ای از دولتی ­ها و فعالان بخش صنعت و آموزش تشکیل شد و وقت زیادی برای بررسی مشکلات قطعات معیوب صرف شد.

وظیفه­ ی این کمیته ارائه دادن راه حلی برای ساخت و مونتاژ مناسب قطعات در هر زمان بود. نتیجه­ ی فعالیت این کمیته گسترش و توسعه­ ی دانش Gd&T و ارائه استاندارد USASI Y14.5-1966 بود.

البته که در سال­های متوالی بازنگری­ هایی روی این استاندارد صورت گرفت تا به ASME Y14.5-218 رسید. اکنون در اغلب قراردادها، ترسیم نقشه­ ها مطابق با این استاندارد برای افزایش فهم مشترک و کاهش هزینه ­ها امری متداول می­ باشد.

با بکارگیری این دانش، درک چگونگی مونتاژ قطعات و ارتباط بین بخش طراحی، ساخت و کنترل کیفی یک شرکت بسیار راحت و دقیق خواهد بود؛ این دانش باعث برداشت و درک یکسان از نقشه­ ها می­ شود ، مانند یک زبان عامه که بین مهندسان در جریان است.

اطمینان از مونتاژ مناسب قطعات، افزایش کیفیت و کاهش هزینه­ ها از مزایای استفاده از Gd&T  می­ باشد، طراح هنگام تلرانس گذاری به فرم و وضعیت مونتاژی قطعات دقت می­کند. در واقع این دانش مانند چک لیستی است که تمام ویژگی­های قطعه را بررسی می­ کند.

 

 


جستجو

آمار بازدید

  • 6
  • 5
  • 1,945
  • 7,230
  • 90,415
  • 703,547

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و برای استفاده از منابع غیر تجاری بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد ایلیا می باشد